Türksat 6A Uydusu Ne Zaman Fırlatılacak ?

In Bilmeli

“Türksat 6A uydusu ne zaman fırlatılacak ? ” , ” Türksat 6A uydusunun fırlatılmasına ne kadar kaldı ? ” vb. sorularınızın cevabı yazımızda … 

Türksat 6A projesi için, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok şunları söyledi : Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye’de gerçekleştirilecek.” Ayrıca Ertok , sözlerine fırlatılacak uydunun tamamen milli imkanlarla geliştirildiğini ekledi . Merakla beklenen Türksat 6A uydusu Türkiye açısından büyük öneme sahip . Fırlatılacak uydu , Türkiye’nin milli ve yerli ilk uydu projesi olacak .  “Peki, proje ne zaman tamamlanacak ? ” , diye merak ediyorsanız, hemen söyleyelim ; Türksat 6A projesi 2020 yılında tamamlanacak . Umarız bu ve bunun gibi ileride hayata geçirebileceğimiz yerli ve milli projelerimizin sayısı artar ve teknoloji alanında da söz sahibi olan ülkelerden biri  olabiliriz .  

Türksat 1A :

Türksat 1A, Türkiye adına büyük önem taşıyan projelerdendir . 1A projesi Türkiye’nin iletişim uydusu için ilk denemesidir . Uydu, Kourou’dan 24 Ocak 1994 tarihinde fırlatılmıştır fakat roketteki arıza nedeniyle 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düşmüştür . 

Türksat 1B :

Türksat 1B uydusu, ülkemizin ilk başarılı şekilde fırlatılan uydusudur . 11 Ağustos 1994 tarihinde fırlatılan uydu, yörüngeye oturmuş ve 2006 yılına kadar yayın hayatına devam etmiştir . Projenin maliyeti 300 Milyon dolardır . 

Türksat 1C : 

Uydu, 9 Temmuz 1996 tarihinde Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılmıştır . Uydunun üretici şirketi Aérospatiale’dir .

Türksat 2A : 

Türkiye’ye ait olan uydu, 10 Ocak 2001 tarihinde uzaya fırlatılmıştır . Projenin maliyeti 300 milyon dolardır . Fırlatma üssü ise, Guyana Uzay Merkezi’dir . 

Türksat 3A : 

13 Haziran 2008 tarihinde fırlatılan uydu, Thales Alenia Space şirketi tarafından üretilmiştir . Maliyeti 200 milyon dolar olan projenin fırlatma üssü ELA-3’tür . 

Türksat 4A :

Uydunun yapımında Türk teknikerler de yer almıştır . 14 Şubat 2014 tarihinde fırlatılmıştır . Fırlatma üssü, Baykonur Uzay Üssü’dür . Projenin maliyeti 1,2 milyar liradır . 

Türksat 4B : 

Uydu, 16 Ekim 2015 tarihinde Kazakistan’dan 23:40’da fırlatılmıştır . Projenin maliyeti 571 milyon dolardır . Üretici firma, Mitsubishi Electric Corporation’dır . 

Türkiye’nin ilk yerli uydusu 2020 yılında fırlatılacak . 

Türksat 6A Uydusunun Fırlatılmasına Kalan Zaman :

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Ayrıca okuyabilirsiniz:

Star Wars : The Rise of Skywalker

Star Wars : Skywalker’ın Yükselişi Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek ?

" Star Wars : The Rise of Skywalker filmi ne zaman vizyona girecek ?  " , " Star Wars

Devamını Oku...
Mucize 2 Aşk

Mucize 2 : Aşk (2019) Ne Zaman Çıkacak ?

" Mucize 2 : Aşk ne zaman vizyona girecek ? " , " Mucize 2 : Aşk filminin vizyona

Devamını Oku...
Adalar Vapuru

Adalara Giden Vapur Saatleri ( Adalar-Kadıköy-Eminönü )

" Adalardan kalkan vapur ne zaman Eminönü'ne ulaşır ? " , " Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada seferlerine giden vapurun kalkış saatleri nelerdir

Devamını Oku...

Yorum Bırakın:

E-mail adresinizi başkaları göremez.

Mobile Sliding Menu