Dolar Düşecek Mi? Dolar 5 Lirayı Geçer Mi ?

In Bilmeli
Borsa AnaliziBugün sizlerle ,  özellikle birkaç aydır sert bir şekilde yükselişe geçen Dolar/TL kuru hakkında konuşacağız . Biliyorsunuz 2018 yılı başlangıcında dolar daha 4 Lira bile değildi ki şuan 5 lira sınırında geziniyor . Birçoğumuz 24 Haziran erken seçimleri ile birlikte kurlarda ciddi bir iyileşme olacağını düşünüyordu . Erken seçimden önce 4,90 ‘a dayanan Dolar/TL kuruna TCMB ( Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ) tarafından ani bir müdahale olmuştu. Müdahaleden hemen sonra 4,85 – 4,75 – 4,65 – 4,55 oranlarına düşmüştü .

Bunun piyasalarda olumlu etki yaratacağını düşünerek birçok ekonomist doların düşüşe geçeceğini belirtiyordu ama beklenilen gibi olmadı ; birkaç ay 4,55 – 4,65 bandında seyreden kur , seçimden sonra tekrar  yükselişe geçti . Seçimden hemen sonra 4,75 TL olan dolar , Cumhurbaşkanının kabineyi açıklamasıyla yeniden 4,85 ‘lere tırmandı . Bunun nedeni , kabinede olan belirgin değişikliklerdi. Daha sonra  aniden piyasadan  yabancı yatırımcıların paralarını çekmesiyle dolar 4,90‘a geldi .12.07.2018 tarihinde gece yarısı  tanık olduğum ve kolay kolay yaşanmayacak bir durum meydana geldi . 4,90‘a gelen dolar bir anda 4,94  daha sonra 4,97 ‘e fırladı . Çok hızlı yükseldiği için tabii birkaç dakika içinde de 4,90 ‘lara geriledi ve sabahında da 4,85 ‘e gerilediğini gördük . Bu yazımı hazırlarken ise dolar 4,86 TL . Tabii kurun şuan  hafta sonu olması nedeniyle sabit olduğunu söyleyelim . Hafta sonu olmasaydı muhtemelen Fitch’in Türkiye’nin puanını BB+‘dan BB ‘e düşürmesiyle tekrar doların 4,90‘lara yükselebileceğini görürdük .

 

Bundan Sonra Dolar Düşer Mi ? 

Dolar

 

Şimdi de ilerleyen zamanlarda olacaklarla ilgili konuşalım. Dolar Düşer Mi ?  Seçimden önce kurdan umudu olan ekonomistlerin bile şuan görüşleri yakın zamanda doların 5 TL olacağı yönünde . Tek umut,  seçim öncesi belirsizliği etkisiyle  yükselen kurun ,  seçimde tekrar aynı partinin seçilmesiyle düşeceğiydi .  Önümüzdeki zamanlarda da herhangi bir olayın doların ateşini düşürebileceğini düşünmüyoruz .Birçok ekonomistin veya çevrenizdekilerin  ağzından duymuş olabilirsiniz ama  biz de söylemeliyiz ki , ülkemizde üretime değil de daha çok tüketime yönelinmesiyle dolar ,  sene sonuna 6 lirayı da bulabilir . Yakın zamanda yine bir müdahale olacağı yönünde haberler var . Cumhurbaşkanı da bunu doğrular şekilde açıklama yaptı . Açıklamasında dolar ve faiz için ; “Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, kısa sürede düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum” dedi . Seçim öncesi gibi bir müdahale olacağı anlaşılıyor .

 

Benim de kendisini takip ettiğim ve değerli bir ekonomistimiz olan Özgür Demirtaşın doların daha 3 lira civarında gezindiği zamanlardan bir videosunu paylaşalım . İyi  seyirler .

 

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Ayrıca okuyabilirsiniz:

Star Wars : The Rise of Skywalker

Star Wars : Skywalker’ın Yükselişi Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek ?

" Star Wars : The Rise of Skywalker filmi ne zaman vizyona girecek ?  " , " Star Wars

Devamını Oku...
Mucize 2 Aşk

Mucize 2 : Aşk (2019) Ne Zaman Çıkacak ?

" Mucize 2 : Aşk ne zaman vizyona girecek ? " , " Mucize 2 : Aşk filminin vizyona

Devamını Oku...
Adalar Vapuru

Adalara Giden Vapur Saatleri ( Adalar-Kadıköy-Eminönü )

" Adalardan kalkan vapur ne zaman Eminönü'ne ulaşır ? " , " Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada seferlerine giden vapurun kalkış saatleri nelerdir

Devamını Oku...

Yorum Bırakın:

E-mail adresinizi başkaları göremez.

Mobile Sliding Menu