Çanakkale Zaferi Ne Zaman ? Çanakkale Zaferi’ne Kalan Zaman ?

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Ben size taarruzu emretmiyorum , ölmeyi emrediyorum . Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir ” dediği zafer olan Çanakkale Zaferi ne zaman ? Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüne ne kadar kaldı ? Gelin birlikte bu önemli gün hakkında birkaç sorunuzu cevaplayalım . 

Zaferle birlikte  sadece Türklerin değil tüm milletlerin kaderi değişmişti . En kanlı savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı’nda 250 binden fazla şehit vermiştik . Şehitlerimizden kimileri cephede hayatını kaybedenlerden, kimi şehitlerimiz ise hastalanıp hayatını kaybedenlerden oluşuyordu .

İtilaf devletlerinin amacı; İstanbul ve Çanakkale boğazlarını da alıp ” boğazlarda ” hakimiyet kurmaktı . İstanbul’u ele geçirip rotasını Çanakkale Boğazı’na çeviren düşmanlar, Türklerin karşısında üstünlük sağlayamayınca istediğini alamayıp geri çekilmek zorunda kalmıştı. Savunma cephesinde büyük bir başarıya imza atan Türkler sayesinde Dünya’nın kaderi değişmişti .

Bu önemli ve anlamlı zaferin tarihi ise 18 Mart 1915’tir . 18 Mart 1915 günü Çanakkale’de  tüm saldırılara Mustafa Kemal önderliğinde cevap verilmiş ve savaş Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanmıştır .

Aşağıda Çanakkale Zaferi’ne kalan zamanı sizler için geri sayım sayacımız ile paylaştık .

 

Çanakkale Zaferi’ne Kalan Zaman :

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir