1 Nisan Dünya Şaka Gününe Ne Kadar Kaldı ?

In Kaç Gün
1 Nisan

” Şaka Gününe ne kadar kaldı ? ” , ” 1 Nisan’a ne kadar kaldı ? ” vb. sorularınızın cevabı yazımızda …

Her sene Nisan ayının ilk günü olan Dünya Şaka Günü birçok kişi tarafından kutlanır . Şimdi, “1 Nisan Şaka Günü nereden geldi ?” , “Neden her sene kutlanır , anlamı nedir ? ” sorularına yanıt bulalım .

Aslında 1 Nisan ” Hile Günü ” olarak  bilinir .  Nedeni, 1600’lü yılların sonlarında;  Haçlılar, İspanya’da bulunan Müslümanların son kalesi Gırnata’yı dört bir yandan kuşatır . Ama bir türlü kaleye girmeyi beceremeyen Haçlı ordusu komutanı, 31 Mart akşamı ahlaksızca bir duruma başvurur . Bir eline İncil’i, diğer elini Kuran-ı Kerim’i alan Haçlı ordusu komutanı : “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Buna inanan Müslümanlar, canlarına ve mallarına zarar vermeyeceğini düşünerek Haçlı ordusuna teslim olur . 

Ama bir sonraki gün, ( 1 Nisan sabahı ) Haçlı ordusu komutanı sözünde durmaz ve ordusuna tüm Müslümanları öldürmelerini emreder. Bunu duyan Müslümanlar ” Ama sen, bizi öldürmeyeceğine dair söz vermiştin bize  ” der . Bunun üzerine Haçlı ordusu komutanı da ” Ben size dün akşam için söz verdim, bugün için değil . ”  der . Ardından tüm Müslümanlar haince katledilir . Bu yüzden 1 Nisan günü Hristiyanlar arasında ” Hile Günü ” olarak bilinir ve kutlanır . 

Üzücü ki, 1 Nisan gününün asıl anlamı birçoğumuz tarafından bilinmediği için Müslümanlara yapılan bu hile ” Şaka Günü ” olarak kutlanır .

Ayrıca,  1 Nisan günü birçok millet için farklı anlamlar da  taşıyor . ( Örnek : Fransızlar için Aptallar Günü )

1 Nisan Dünya Şaka/Mizah Gününe Kalan Zaman :

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Ayrıca okuyabilirsiniz:

Star Wars : The Rise of Skywalker

Star Wars : Skywalker’ın Yükselişi Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek ?

" Star Wars : The Rise of Skywalker filmi ne zaman vizyona girecek ?  " , " Star Wars

Devamını Oku...
Mucize 2 Aşk

Mucize 2 : Aşk (2019) Ne Zaman Çıkacak ?

" Mucize 2 : Aşk ne zaman vizyona girecek ? " , " Mucize 2 : Aşk filminin vizyona

Devamını Oku...
Adalar Vapuru

Adalara Giden Vapur Saatleri ( Adalar-Kadıköy-Eminönü )

" Adalardan kalkan vapur ne zaman Eminönü'ne ulaşır ? " , " Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada seferlerine giden vapurun kalkış saatleri nelerdir

Devamını Oku...

Yorum Bırakın:

E-mail adresinizi başkaları göremez.

Mobile Sliding Menu